سایت CEB:ترجمه تخصصی رشته کامپیوتر - معرفی و دانلود کتب انگلیسی رشته کامپیوتر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتشارات: The MIT Press

اثر: Marco Dorigo and Thomas Stutzle

تعداد صفحه: 321

حجم: 1.75MB

جلد کتاب

توضیحات کتاب (ترجمه خلاصه پیشگفتار کتاب):

مورچگان رفتارهای اجتماعی پیچیده ای را به نمایش می گذارند که از دیرباز توجه بشر را به خود جلب کرده است. احتمالاً برجسته ترین رفتاری از مورچگان که برای ما قابل رؤیت است، شکل گیری به اصطلاح خیابان های مورچه ای است. در بچگی، بسیاری از ما احتمالاً به تماشای چنین بزرگراه مورچه ای نشسته ایم و شاید مانعی را سر راه آن گذاشته ایم تا صرفاً عکس العمل مورچگان را نسبت به این آشفتگی ببینیم. همچنین ممکن است نسبت به مقصد این بزرگراه ها و حتی شکل آنها به اعجاب آمده باشیم. برای اکثر ما این نوع سؤالات ممکن است با پا به سن گذاشتن و رفتن به دانشگاه و مطالعه موضوعات دیگری از قبیل علوم کامپیوتر، ریاضیات، و ... فوریت خود را از دست بدهد. هرچند، تعداد قابل توجهی از محققین، عمدتاً زیست شناسان، به مطالعه مبسوط مورچگان می پردازند.

یکی از شگفت آور ترین الگوهای رفتاری که مورچگان به نمایش می گذارند، توانایی گونه های خاصی از مورچگان در یافتن چیزی است که دانشمندان علوم کامپیوتر آن را کوتاه ترین مسیر می نامند. زیست شناسان به طور تجربی اثبات کرده اند که این امر تنها با استفاده از ارتباطاتِ بر پایه فرومون انجام می پذیرد (فرومون ماده شیمیایی بوداری است که مورچگان توانایی ترشح و استشمام آن را دارند). این الگوی رفتاری بود که راه حل بسیاری از مسائل بهینه سازی را به دانشمندان علوم کامپیوتر الهام کرد و بهینه سازی کلونی مورچگان (ACO) موفق ترین دستاورد این تلاش بوده است. گستردگی مسائلی که الگوریتم های ACO به آنها اعمال شده و توانایی رقابت آنها با بهترین الگوریتم های موجود، مؤید این موفقیت است.

کتاب حاضر، این فیلدِ به سرعت در حال رشد را معرفی می کند و دیدی کلی نسبت به ACO می دهد، از شرح جزء به جزء ایده های پشت ACO گرفته تا این که چطور می توان ACO را به طیف گسترده ای از مسائل بهینه سازی ترکیبیاتی اعمال کرد. همچنین بسیاری از الگوریتم های ACO موجود و کاربردهای اصلی آنها را توضیح می دهد. این کتاب شامل هفت فصل زیر می شود:

  1. از مورچگان واقعی تا مورچگان مصنوعی
  2. متاهیوریستیکِ بهینه سازی کلونی مورچگان
  3. الگوریتم های بهینه سازی کلونی مورچگان برای مسئله فروشنده دوره گرد
  4. تئوری بهینه سازی کلونی مورچگان
  5. بهینه سازی کلونی مورچگان برای مسائل NP-Hard
  6. AntNet: یک الگوریتم ACO برای مسیریابی شبکه های داده ای
  7. نتیجه گیری و چشم انداز آینده

در کل مطالعه این کتاب برای هر کسی با پیش زمینه علمی در سطح دانشگاهی آسان است. بکارگیری ریاضیات در سرتاسر کتاب محدود بوده و فقط فصل 4 است که نیاز به دانش عمیقتری از تئوری احتمالات دارد. هرچند، فرض بر این است که خواننده با کلیات تئوری گراف، برنامه نویسی، و احتمالات آشنایی دارد. مخاطبان اصلی این کتاب عبارتند از (1) محققین دانشگاهی و صنعتی در حوزه های تحقیق در عملیات، هوش مصنوعی، و هوش محاسباتی؛ (2) شاغلینی که در پی یادگیری نحوه پیاده سازی الگوریتم های ACO برای حل مسائل بهینه سازی ترکیبیاتی هستند؛ و (3) دانشجویان کارشناسی ارشد و سال آخر کارشناسی در رشته های علوم کامپیوتر، علوم مدیریت، تحقیق در عملیات، و هوش مصنوعی.

آیکن نشانگر نوع فایل در سایت CEBدانلود


برای دانلود کتاب، ثبت درخواست ترجمه، و دریافت رایگان خبرنامه‌های سایت نیاز به ثبت نام دارید.

آیا از خواندن متون ترجمه‌ای بی سر و ته خسته شده‌اید؟ و بدنبال راهی برای بهره‌گیری از یک متن اصیل برای یادگیری هستید؟
آیا وقت کافی برای فهم و یا ترجمه‌ی مطلب خود در اختیار ندارید؟
از خواندن متنی که کارتان گیر آن است کلافه شده‌اید؟
کار را به ما بسپارید، خیالتان راحت!

هم اکنون! سايت CEB را به چند نفر از دوستان خود هم معرفی کنيد؛ با اين کار علاوه بر حمايت از ما، به بالا رفتن کيفيت خدمات و پايين ماندن تعرفه‌ی دانلود هم کمک کرده‌ايد.dear author and publishers!
If you do not agree that your books be freely available through this site to Iranians - Those who are not subject to the Copy Right law - please contact us through your official email address so that we can identify you as the author or publisher of that books and remove all the books that you don't like to be accessible through this site. Note that only downloadable material can appear on this website. Also, note that this site is not the source of illegal publication of the books; We only gathered the books accessible via the Internet together and made these books more accessible to Iranians.


Valid XHTML 1.0 Transitional