سایت CEB:ترجمه تخصصی رشته کامپیوتر - معرفی و دانلود کتب انگلیسی رشته کامپیوتر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتشارات: Springer

اثر: Torben Ægidius Mogensen

تعداد صفحه: 227

حجم: 1.04MB

جلد کتاب

توضیحات کتاب (ترجمه‌ی خلاصه‌ی پیش‌گفتار کتاب):

به منظور کاهش دادن پیچیدگی طراحی و ساخت کامپیوترها، تقریباً همه‌ی آنها طوری ساخته شده‌اند که دستورات نسبتاً ساده‌ای را اجرا کنند (اما بسیار سریع این کار را انجام دهند). یک برنامه‌ی یک کامپیوتر باید از ترکیب این دستورات بسیار ساده و در قالب برنامه‌ای به اصطلاح در زبان ماشین ساخته شود. چون این کار فرایندی خسته کننده و خطاخیز است، به جای آن عمده‌ی برنامه‌نویسی با یک زبان برنامه‌نویسیِ سطح بالا صورت می‌پذیرد. این زبان می‌تواند بسیار متفاوت از زبان ماشینی باشد که آن کامپیوتر می‌تواند اجرا کند، بنابراین باید به نوعی روی این شکاف پل زد. جایی که پای کامپایلر به میان می‌آید، همین‌جاست.

یک کامپایلر، یک برنامه که در زبانی سطح بالا نوشته شده است و مناسب خواننده‌ی انسان است را به زبان ماشین سطح پایین مورد نیاز رایانه‌ها ترجمه (یا کامپایل) می‌کند. کامپایلر همچنین طی این فرایند تلاش می‌کند اشتباهات روشن برنامه‌نویس را یافته و گزارش کند. پس مزایای استفاده از زبان سطح بالا این است که برنامه‌ها خواناتر و کوتاه‌تر می‌شوند، بخشی از اشتباهات برنامه‌نویس به طور خودکار شناسایی می‌شود، و حمل کد برنامه به ماشین‌های مختلف به طور خودکار صورت می‌گیرد. هرچند که کامپایلر‌ها بهینه‌سازی هم دارند ولی گاهی نیاز است که برای رسیدن به سرعت اجرای بالا، قسمت‌هایی از برنامه به صورت دستی پیاده‌سازی شود.

چون نوشتن یک کامپایلر کار ساده‌ای نیست، آن را به فازهایی می‌شکنند. پیاده‌سازی برخی از این فازها به صورت دستی است و برخی به طور خودکار از روی مشخص‌سازی‌ها تولید می‌شوند. پیاده‌سازی برخی فازها بین چندین کامپایلر مشترک است. یک تقسیم‌بندی رایج این است که فازها را تحلیل لغوی، تحلیل نحوی، بررسی نوع، تولید کد میانی، تخصیص رجیستر، تولید کد ماشین، و اسمبل و پیوند در نظر بگیریم. فاز اسمبل و پیوند معمولاً به کمک برنامه‌هایی صورت می‌گیرد که توسط تولید کننده‌ی ماشین یا سیستم‌عامل فراهم می‌شود و بنابراین در این کتاب دیگر به آن نخواهیم پرداخت.

افراد کمی درگیر ساخت کامپایلر برای یک زبان همه منظوره مثل Java می‌شوند، اما می‌بینیم که اکثر مؤسسات علوم کامپیوتر چنین درسی را ارائه می‌دهند. از دلایل آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: نوشتن کامپایلر یا مفسر برای زبان‌های ویژه‌ی هر دامنه‌ی کاربرد (DSLs)، عمق بخشی به بینش و سواد کامپیوتری افراد، و اینکه فنون ساخت کامپایلر کاربردهای زیادی برای دیگر مقاصد دارند.

در ادامه، فهرست فصل‌های این کتاب آمده است:

  1. تحلیل لغوی
  2. تحلیل نحوی
  3. محدوده‌ها (Scopes) و جداول نمادها
  4. تفسیر
  5. بررسی نوع
  6. تولید کد میانی
  7. تولید کد ماشین
  8. توابع

 

آیکن نشانگر نوع فایل در سایت CEBدانلود


برای دانلود کتاب، ثبت درخواست ترجمه، و دریافت رایگان خبرنامه‌های سایت نیاز به ثبت نام دارید.

آیا از خواندن متون ترجمه‌ای بی سر و ته خسته شده‌اید؟ و بدنبال راهی برای بهره‌گیری از یک متن اصیل برای یادگیری هستید؟
آیا وقت کافی برای فهم و یا ترجمه‌ی مطلب خود در اختیار ندارید؟
از خواندن متنی که کارتان گیر آن است کلافه شده‌اید؟
کار را به ما بسپارید، خیالتان راحت!

هم اکنون! سايت CEB را به چند نفر از دوستان خود هم معرفی کنيد؛ با اين کار علاوه بر حمايت از ما، به بالا رفتن کيفيت خدمات و پايين ماندن تعرفه‌ی دانلود هم کمک کرده‌ايد.dear author and publishers!
If you do not agree that your books be freely available through this site to Iranians - Those who are not subject to the Copy Right law - please contact us through your official email address so that we can identify you as the author or publisher of that books and remove all the books that you don't like to be accessible through this site. Note that only downloadable material can appear on this website. Also, note that this site is not the source of illegal publication of the books; We only gathered the books accessible via the Internet together and made these books more accessible to Iranians.


Valid XHTML 1.0 Transitional