سایت CEB:ترجمه تخصصی رشته کامپیوتر - معرفی و دانلود کتب انگلیسی رشته کامپیوتر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتشارات: Springer

اثر: Gilles Dowek

تعداد صفحه: 164

حجم: 1.94MB

جلد کتاب

توضیحات کتاب (ترجمه‌ی خلاصه‌ی پیشگفتار کتاب):

هزاران سال است که الگوریتم‌ها را می‌شناسیم، اما تنها چند دهه است که برنامه‌های کامپیوتری می‌نویسیم. تفاوت بزرگ عصر اقلیدس و اراتوستن با عصر ما این است که از اواسط قرن بیستم، ما الگوریتم‌هایی که به ذهنمان خطور می‌کنند را با زبان‌های رسمی بیان می‌کنیم: زبان‌های برنامه‌نویسی.

دانشمندان علوم کامپیوتر تنها استفاده کننده‌ی زبان‌های رسمی نیستند، مثلاً اپتومتریست‌ها برای تجویز عینک از عباراتی بسیار تکنیکی بهره می‌برند. در طول تاریخ، زبان‌های رسمی زیادی ساخته شده‌اند: علائم موسیقایی، علائم جبری، و ... . مخصوصاً این که از چنین زبان‌هایی مدت‌ها برای کاربردهای خاص و نادری مثل کنترل ماشین‌هایی مثل دستگاه‌های نساجی و ناقوس کلیساها استفاده می‌شد. با ظهور زبان‌های برنامه‌نویسی این کاربردها عمومیت یافت و برنامه‌هایی با چندصد خط کد نوشته شد.

ظهور زبان‌های برنامه‌نویسی امکان تولید اشیائی مصنوعی به نام برنامه‌ها را فراهم کرد که پیچیدگی آن‌ها با دیگر ساخته‌های بشر مثل موتورهای بخار و رادیوها قابل مقایسه نبود. این برنامه‌ها، به نوبه‌ی خود، ساخت اشیاء پیچیده‌ی دیگری مثل مدارات مجتمع متشکل از میلیون‌ها ترانزیستور، یا اثبات‌های ریاضی چندصد صفحه‌ای را ممکن نمودند. اعجاب‌آور است که ما در زبان‌هایی بسیار ساده، موفق به نوشتن چنین برنامه‌های پیچیده‌ای شدیم. زبان‌هایی که در مقایسه با زبان پیچیده‌ی تجویز عینک، تنها دارای اجزای ساده‌ای مثل انتساب‌ها، حلقه‌ها، و ... بودند. آن هم زبان‌هایی که علاوه بر انسان، ماشین‌ها هم قادر به خواندن آن‌ها بودند.

 

جلد کتاب

 

این کتاب مقدمه‌ای است بر اصول زبان‌های برنامه‌نویسی و بدین منظور از زبان جاوا کمک می‌گیرد. مخاطب این کتاب دانشجویانی هستند که قبلاً تجربه‌ی برنامه‌نویسی کامپیوتری در یک زبان برنامه‌نویسی غیر از جاوا داشته‌اند.

بنابراین، اولین هدف این کتاب آموزش مفاهیم زبان جاوا است. هرچند که یادداشتن یک زبان برنامه‌نویسی برای یک برنامه‌نویس خوب بودن کافی نیست. یعنی شما نه تنها باید چندین زبان را بلد باشید، بلکه باید بتوانید براحتی زبان‌های جدید را هم فرابگیرید. لازمه‌ی این کار آن است که مفاهیم کلی مثل تابع و سلول، که کمابیش در همه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارند اما در شکل‌های مختلف ظاهر می‌شوند، را بدانید. چنین چیزی تنها از راه مقایسه‌ی چند زبان با هم امکان‌پذیر است. در این کتاب برای مقایسه‌ها از زبان‌های Caml و C بهره می‌بریم. در واقع دانشجویان نه‌تنها سه زبان برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرند، بلکه با مقایسه‌ی آن‌ها به اصولی پی می‌برند که زبان‌های برنامه‌نویسی حول آن‌ها شکل گرفته‌اند.

هدف دیگر این کتاب این است که دانشجویان را به ابزاری مجهز کند که بتوانند معنی یک برنامه را به‌طور دقیق تعریف کنند. این تعریف دقیق تنها راه فهم روشن اتفاقات حین اجرای برنامه است، و هرگاه که پیچیدگی مانع فهم شهودی شود، با آن می‌توان به استدلال پرداخت؛ هرچند که زیاد در این موضوع تخصصی وارد نمی‌شویم. همچنین هدف دیگر این کتاب آشنایی دانشجویان با مبانی اولیه‌ی الگوریتم‌های لیست و درخت می‌باشد.

در ادامه لیست فصل‌های این کتاب آمده است:

  1. هسته‌ی دستوری
  2. توابع
  3. بازگشتی
  4. رکوردها
  5. انواع داده‌ی پویا
  6. برنامه‌نویسی با لیست‌ها
  7. استثناء‌ها
  8. اشیاء
  9. برنامه‌نویسی با درخت‌ها

 

آیکن نشانگر نوع فایل در سایت CEBدانلود


برای دانلود کتاب، ثبت درخواست ترجمه، و دریافت رایگان خبرنامه‌های سایت نیاز به ثبت نام دارید.

آیا از خواندن متون ترجمه‌ای بی سر و ته خسته شده‌اید؟ و بدنبال راهی برای بهره‌گیری از یک متن اصیل برای یادگیری هستید؟
آیا وقت کافی برای فهم و یا ترجمه‌ی مطلب خود در اختیار ندارید؟
از خواندن متنی که کارتان گیر آن است کلافه شده‌اید؟
کار را به ما بسپارید، خیالتان راحت!

هم اکنون! سايت CEB را به چند نفر از دوستان خود هم معرفی کنيد؛ با اين کار علاوه بر حمايت از ما، به بالا رفتن کيفيت خدمات و پايين ماندن تعرفه‌ی دانلود هم کمک کرده‌ايد.dear author and publishers!
If you do not agree that your books be freely available through this site to Iranians - Those who are not subject to the Copy Right law - please contact us through your official email address so that we can identify you as the author or publisher of that books and remove all the books that you don't like to be accessible through this site. Note that only downloadable material can appear on this website. Also, note that this site is not the source of illegal publication of the books; We only gathered the books accessible via the Internet together and made these books more accessible to Iranians.


Valid XHTML 1.0 Transitional